KONYA BAROSU İDARE BİNASI
ADI                     : KONYA BAROSU İDARE BİNASI 
NİTELİĞİ             : İDARİ 
ARSA ALANI       : 2.850 m²
İNŞAAT ALANI    : 6360  m²
YERİ                  : KARATAY / KONYA
YILI                    : 2012
SAHİBİ               :  KONYA BAROSU 
 

Arsanın yoğun manzara kullanım yönü yeşil aksa ve nitelikli konut yapısına yönelmektedir. Sosyal alanlar ve açık alanlar şehir merkezine ve yoğun yeşil aksına yönelirken, kullanım alanları ise kavşaktan en ideal açıya hakim olacak şekilde konumlanmıştır. Arsaya ulaşım için şu anda kullanılan, Mevlana türbesine, Üçler mezarlığına, İstiklal Harbi Şehitliğine, Mevlana Kültür Merkezine ve Hilton Oteline hizmet veren Arslanlı kışla caddesi ulaşım aksı açısından Alaadin kap caddesinden daha uygundur.

Şehir merkezi - Konya Adliyesinin ulaşım aksı olarak kullanılan Arslanlı Kışla Caddesi tasarlanan Konya Barosuna da hizmet verecektir.  

Konferans salonun üstü çim çatı olarak düzenlenmiş olup 1. kattaki restoran ve oyun salonlarına açık alan olarak hizmet vermektedir.

Üst ofis katlarında cam yüzey önünde kullanılan cephe elemanı, günümüz modern mimaride tül cephe olarak adlandırılmaktadır.Aynı zamanda güneş kırıcı olarak da kullanılan tül cephede Selçuklu deseninin stilize edilerek kullanılması, geleneksel mimariye göndermeler yapmaktadır.

"V" şeklindeki yapının Kavşak noktasına doğru yönlendirilmesi yapının prestij algısını güçlendirmektedir. Baro girişi de, yapının zeminde geriye çekilmesiyle birlikte  bu noktadan düşünülmüştür.

Yapının köşelerinde ve zemin katta kullanılan taş cephe elemanları adaletin güçlü duruşunu temsil  etmektedir.

Yapının 1. katında bulunan restoran ve oyun salonlarından, konferans salonunun üst kısmında düzenlenen yeşil alana doğrudan çıkılabilmektedir. Böylece peyzajla sosyal alanlar arasında mekansal bütünlük sağlanmıştır.

Arka cephede bulunan tek yönlü koridorlar, binanın hakim manzara yönü olan kuzeybatı aksında tasarlanıp yeşil bir iç avlu ile zenginleştirilmiştir. 

Bina girişinin de arka cephedeki yeşil alanlar ile görsel bağlantı sağlaması ve bodrum kattaki  sosyal mekanların da doğal ışıktan faydalanması için  yapılan galeri sayesinde zengin bir iç mekan ortamı oluşturulmuştur