×
×

YEDİRENK

KONUT  |  KARMA KULLANIM  |  MASTER PLANLAMA

YER
İNŞAAT ALANI
YAPIM TARİHİ
SELÇUKLU/KONYA
91.560 m²
2017
Yapılması öngörülen projede toplam 7 konut bloğu olmak üzere 371 daire ve 15 dükkan bulunmaktadır.
Konut bloklarının ortak mekânlar ve birbiriyle kurduğu görsel ve fiziksel ilişki titizlikle irdelenmiştir. Tüm yerleşkede konutlar birbirinin görüş alanlarını kesintiye uğratmaksızın konumlandırılmış ve suyla yeşilin dinlendirici peyzajına yönelmişlerdir. Bu nedenle bütün bloklar birbirinin görüş açısını engellemeyecek şekilde arsanın çeperine yerleştirilmiştir. 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire tipleri çeşitli kullanıcı profillerine hitap etmektedir. Plan çözümlerinde her m² için alan kaybının olmadığı kullanışlı mekanlar tasarlanmıştır. Her katta iki daire olarak çalışılan plan kurgusu, tüm dairelerde ana mekanların iç bahçeye yönelmesine olanak sağlamıştır.

Tek katlı olarak planlanan ticaret kütlesinin anayol aksında olması düşünülmüştür. Bu yerleşim, konut bloklarının da güney cepheye yönelerek şehir manzarasına hakim olmasına olanak tanımıştır. Tarihi arasta yapılarında olduğu gibi merkezi yaya aksı etrafına mekanlar yerleştirilmiştir. Binanın yatay algısı, sokak kurgusundaki sürekliliğini güçlendirmiştir. Yapının yatay formuyla uyumlu olarak doğal kaplamalar ve geniş cam yüzeyler kullanılmıştır. Bu kütlenin ön cephesinde geniş yaya aksı ve otoparklar planlanmıştır.

Proje girişinin, ticaret sirkülasyonu ile ayrılması gerektiği düşünülerek arsanın batı tarafında olması gerektiğine karar verilmiştir. Yaya akışını bozmamak adına araç ve yaya girişi tamamen birbirinden ayrılmıştır. Tüm araç sirkülasyonu, konut bloklarının dış bölümündeki açık otoparklar ile kapalı otoparkla sınırlandırılarak yaya hareketi özgürleştirilmiştir. Her daireye en az 1 adet olmak üzere toplam 531 adet kapalı otopark ve 180 adet açık otopark tasarlanmıştır.

İç bahçedeki ana yaya yolu aynı zamanda acil ulaşım yolu olarak kullanılabilecektir. Yayayı alan içerisine sürükleyen su ve ışık gösterileriyle desteklenmiş bir meydan tasarlanmıştır. Girişten başlayan süreklilik yürüyüş yollarıyla kendini daha da güçlü şekilde ifade edebilmektedir. Yürüyüş yolları zengin peyzaj elemanlarıyla daha da tanımlı halde ele alınmıştır.
DEVAMINI OKU