×
×

KONYA BAROSU

KÜLTÜREL  |  KAMU

YER
İNŞAAT ALANI
YAPIM TARİHİ
KARATAY / KONYA
6.360 m²
2012

Arsanın yoğun manzara  kullanım yönü  yeşil aksa ve nitelikli konut yapısına yönelmektedir. Sosyal alanlar ve açık alanlar şehir merkezine ve yoğun yeşil aksına yönelirken, kullanım alanları ise kavşaktan en ideal açıya hakim olacak şekilde konumlanmıştır.

Konferans salonunun üstü çim açtı olarak düzenlenmiş olup 1.kattaki restoran ve oyun salonlarına açık alan olarak hizmet vermektedir. Böylece peyzajla sosyal alanlar arasında mekânsal bütünlük sağlanmıştır.

Üst ofis katlarında cam yüzey önünde kullanılan cephe elemanı, günümüz modern mimaride tül cephe olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda güneş kırıcı olarak da kullanılan tül cephede Selçuklu deseninin stilize edilerek kullanılması, geleneksel mimariye göndermeler yapmaktadır.

‘V’ şeklindeki yapının kavşak noktasına yönlendirilmesi yapının prestij algısını güçlendirmektedir. Baro girişi de yapının zeminde geriye çekilmesiyle birlikte bu noktadan düşünülmüştür.

Yapının köşelerinde ve zemin katta kullanılan taş cephe elemanları adaletin güçlü duruşunu temsil etmektedir.

Arka cephede bulunan tek yönlü koridorlar, binanın hakim yönü olan kuzeybatı aksında tasarlanıp yeşil bir iç avlu ile zenginleştirilmiştir.

Bina girişinin de arka cephedeki yeşil alanlar ile görsel bağlantı sağlaması ve bodrum kattaki sosyal mekanların da doğal ışıktan faydalanması için yapılan galeri sayesinde zengin bir iç mekan ortamı oluşturulmuştur.

DEVAMINI OKU