×
×

GESAPARK

KONUT

YER
İNŞAAT ALANI
YAPIM TARİHİ
SELÇUKLU/KONYA
29.700 m²
2006

Arsa; alışveriş merkezi, belediye binası ve otellerden oluşan Konya imar planındaki yeni kent planlaması içerisinde yer almaktadır. Tüm daireler bu merkezin kalbi olan nitelikteki rekreasyon alanlarına bakmaktadır. Bu yeşil bant ve gölet sayesinde, arsanın, İstanbul yolunu bu merkeze bağlayan Halil Ürün caddesi ile görsel beraberliği sürdürülmektedir. Arsanın güneyinde yer alan binaların katlı ve az yoğunluklu olması da binanın ana yolla ve rekreasyon alanlarıyla görsel beraberliğini artırmaktadır.

Yaklaşık 1.5 km uzunluğundaki yeşil alanı, arsa 180 derecelik geniş bir açıyla görmektedir. Kuzey - Güney doğrultusunda lineer bir aks üzerinde uzanan yeşil alanı görmesi için bina, geniş bir açıyla çevreyi görebilecek şekilde dış bükey olarak yapılanmıştır. Bu sayede tüm siluetiyle yeşile ve doğaya yönlenmiştir.

Konutlar; hakim manzara olan yeşil alana bakan güneşe cepheli, geniş ve panaromik görüş açısına sahiptir. Yeşilin ve manzaranın daha iyi görülebilmesi için pencereler zemine kadar inecek şekilde tasarlanmıştır. Bir katta 8 daire olarak çözümlenen yapıda 108 adet daire bulunmaktadır. Plan çözümlemesinde; Konya sosyal ve kültürel yapısının etkileri, modern mimarinin gereksinimleri, alanlarda eşitlik, konut satışında hitap edilen sosyal kitlenin beklentileri dikkate alınmıştır.

Kütle tasarımında, kütle etkisini zayıflatacak parçalı formlardan kaçınılmış, yatay ve uzun bir form tasarlanmıştır. Tekrar eden benzer tip bloklar niteliksiz toplu-konut yapılaşmasını çağrıştırmaktadır. Bu nedenle yekpare bir form seçilmiştir. Dairesel formun iki ucunda lineer yeşil aksın sürekliliğine gönderme yapan iki kule bulunmaktadır. Bu kuleler aynı zamanda yapının yoldan ve yeni kent merkezinden prestij algısını artırmaktadır. Yapı form ve renk seçimiyle doğaya saygılı ama kendini güçlü ve etkili şekilde ifade edebilecek bir görünüm arz etmektedir.